Визначаємо сезонність попиту на товари і послуги в інтернеті

Сезонність попиту на товари і послуги впливають на купівельну активність. Тому знати фактори, що впливають на неї при просуванні в інтернеті так само важливо, як і забезпечити потрібну кількість товару на полиці. В іншому випадку, він ризикує ще довго там залишитися. Що потрібно робити і як визначити сезонність свого бізнесу, ми розповімо в цій статті.

Як визначити сезонність попиту?

Результат пошуку зображень за запитом "пора року"

Якщо ви тільки починаєте працювати і у вас немає досвіду попередніх років, є два варіанти: прикинути і погуглити.Для початку складіть портрет своєї цільової аудиторії. Чим докладніше ви це зробите, тим краще. Ось питання, на які обов’язково варто відповісти:

  • Хто ваші клієнти?
  • Навіщо вони купують ваш товар?
  • Як і коли вони його застосовують?

Наприклад, ви – інтернет-магазин товарів для миловаріння. Давайте відповімо на ці запитання і виявимо сезонність в прогнозуванні попиту. Цільова аудиторія – це люди, які захоплюються хенд-мейд, зокрема, миловарінням. Вони купують інгредієнти, щоб зробити унікальне, красиве і якісне мило своїми руками. Переважно його готують на подарунки.

І ось, виходить картина: цей товар потрібен до свят, як до локальних, таких як дні народження, ювілеї, новосілля, так і до масових (благо, їх у нас чимало) – Новий рік, 8 березня, День Вчителя і т . д.

Варто враховувати, що даний товар потрібен не напередодні (вчора купив, сьогодні подарував, як квіти, наприклад), а заздалегідь – адже мило потрібно приготувати. Тому потрібно брати період в кілька тижнів до свят, для початку агресивної рекламної кампанії.

Аналогічно ви можете скласти картину сезонності попиту на свій товар і спланувати його коливання.

Крім здорового глузду, гугл і соціальні мережі допоможуть визначити сезонність вашого бізнесу. Читайте спеціалізовані форуми, запитайте у лідерів думки, стежте за діями конкурентів, використовуйте моніторинг соціальних медіа.

Нижче розглянемо чинники сезонності попиту:

  • Пора року (сезон)

Простий приклад: взимку нам потрібен зимовий спортивний інвентар: лижі, сноуборди, санки; влітку – надувні човни, ролики, велосипеди. Попит на ці товари визначається порою року.

  • Погода

Метео-умови можуть внести суттєві поправки в стратегію просування. Наприклад, якщо немає снігу або дощове літо, то купівельна активність зі сноубордів і велосипедів переключиться на інші товари.

  • Місяць

Для деяких товарів навіть конкретний місяць може бути ударним. Наприклад, лютий – період авітамінозу і, як наслідок, зростає попит на вітаміни.

  • Свята

Тут все очевидно: до 1 вересня і 8 березня – підвищується попит (а з ним і ціни) на квіти, до 23 лютого всіх цікавлять подарунки для чоловіків, а до травневих свят все запасаються вугіллям, мангалами і шашликами.

  • День

Наприклад, в п’ятницю ввечері і в вихідні спостерігається підвищений попит на індустрію розваг: ресторани, кінотеатри.

  • Час

Завантаженість супермаркетів справедлива для післяробочого періоду: з 18 до 20 години.

  • Бізнес-активності

На ринок B2B істотно впливають час відпусток і державні свята, коли всі клієнти відпочивають. Так, період затишшя спостерігається в першій половині січня і травня, а також в літні місяці. Найбільший приріст: в березні-квітні і вересні-листопаді.

  • Річне планування бюджету

Для великих корпорацій або державних установ справедливо річне планування в жовтні-листопаді бюджету реклами. Цей фактор сезонності диктує різкий сплеск числа запитів від таких компаній потенційним підрядникам.

  • Тренди / події

Тренди і події також істотно впливають на попит. Наприклад, Чемпіонат світу з футболу привів до підвищення цін на оренду квартир в кілька разів. До речі, якщо хочете заробити – ось вам непогана ідея!

  • Сила звички

Практично для всіх нас характерно купувати все в останню мить. Наприклад, обігрівач можна купити в будь-який час року, але пік продажів доводиться на осінь з настанням холодів.

Як бачите, дуже багато факторів впливають на попит і, звичайно, їх всіх треба враховувати при веденні бізнесу в загальному і при плануванні рекламних кампаній зокрема.

Сезонність в інтернет-рекламі

Пов’язане зображення

Сезонність в інтернет рекламі і коливання попиту, що випливають на неї вимагають створення стратегії ведення рекламних кампаній.

Таргетована і контекстна реклама працюють за принципом аукціону. Для її ефективної роботи мають значення накопичені показники якості: покази та переходи. Оголошення з хорошим CTR (співвідношення переходів до показів) починають частіше показуватися аудиторії, і ціну на них можна знижувати. Тому завжди потрібно робити кілька, а іноді і кілька десятків оголошень на різні сегменти аудиторії, з різним текстом і візуалом. І дивитися, які оголошення краще працюють. Якщо ви запустите оголошення прямо до початку сезону – у вас не буде тимчасового лага на відбудову і аналіз кампанії. Вам доведеться «бомбити» цільову аудиторію нарівні з конкурентами, які також запізнилися і платити за це дорожче. Час в цьому випадку обійдеться вам дорого. З цього випливає правило перше – пам’ятаєте про сезонність запуску реклами і починайте її завчасно, за тиждень-два до початку сезону. Додатково має сенс закласти час на пошук підрядника, узгодження, проведення оплати. Позиція: «мені потрібно вчора» буде працювати проти вас.

У рекламній практиці є велика кількість інструментів, застосовуючи які, ви отримуєте більший ефект від реклами. Наприклад, ремаркетинг, він же ретаргетінг. Це показ оголошень користувачам, які раніше цікавилися вашою продукцією. Щоб його підключити, необхідно заздалегідь зібрати базу таких клієнтів. Тому на постійній основі має сенс робити SMM просування, рекламу, збір бази потенційних клієнтів, роботу з небажаними відгуками і інші активності, які для вас працюють. Звідси правило друге – готуйтеся до сезону постійно.

Якщо не в сезон ваші основні завдання – допродаж залишків, збір клієнтської бази, робота з лояльністю, іміджева реклама, то до початку сезону варто переходити на більш агресивну політику ведення рекламної кампанії. Розподіляйте свої річні бюджети усвідомлено і пам’ятайте правило третє – силуйтеся в сезон.

Цікавить рекламна кампанія в соціальних мережах в Івано-Франківську? Телефонуйте +380955954059, +380955951646

SMM IF